تاریخچه استفاده رنگ مو

تاریخچه استفاده رنگ مو

تاریخچه استفاده رنگ مو ورنگ کردن مو، برخلاف باور عموم مردم کاری است که قدمتی بسیار طولانی دارد و مردم باستان رنگ های خود را با استفاده از روش های مختلف رنگ می کردند.

این مقاله که توسط آکادمی سایانورا و توسط استاد رفیعی تهیه شده است؛ به بررسی قدمت این موضوع و راهکارهای مردم در ادوار گذشته به این موضوع می پردازد.

 

 تاریخچه رنگ مو:

 مصریان اولین کسانی بودند که در سه هزار سال پیش از برگ و ریشه درختان و آب چشمه ها برای موهای خود رنگ تهیه می کردند .
و بعد از آن کشورهایی از جمله ،چینیها ، ایرانیان ،   هندو های قدیم و یونانیان هم از برگ و ریشه درختان  و همین طور از  رنگ های گیاهی مانند:  حنا،  خضاب ،  بابونه ،  روناس، زرچوبه، زعفران ،  استفاده می کردند . و برای پایداری   رنگها از  پودر فلزاتی  مانند ،  مس ، آهن ، سرب ،اضافه میکردند . 

   یونانیان برای رنگ موهای خود از صابون‌های زبر و حنا و آب چشمه استفاده می‌کردند ،  رومیان برای تیره کردن مو های خود از جوشاندن پوست گردو و تره فرنگی  و برای روشن کردن موهای خود  حنا به آن اضافه میکردند واستفاده میکردند..

اولین کمپانی رنگ شیمیایی در سال ۱۹۰۷ توسط شیمیدان فرانسوی به نام اسکولز افتتاح شد که این کمپانی به نام لورآل که  یکی ازمعرو فترین شرکت های تولید کننده رنگ موی فعلی می باشد که بسیار رنگ موی با کیفیت و پرطرفدار  به شمار میرود.

رنگ مو از دوران باستان تاکنون:

رنگ کردن مو یک هنر باستانی است که شامل در معرض قراردادن مو با ترکیبات گیاهی و شیمیایی مختلف است. در دوران باستان، رنگ ها از گیاهان تهیه میشد. رنگ مو را میتوان جزو اولین مواد آرایشی مورد استفاده انسان درنظر گرفت.

بعضی از شناخته ترین رنگ های گیاهی عبارتند از:
حنا، وسمه، سنا، زردچوبه، انگورفرنگی هندی، کتان، پوست گردو، تخم تره فرنگی
از مهمترین روش های رنگ مو و البته عجیب ترین ها در دنیای باستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تاریخچه استفاده رنگ مو
تاریخچه استفاده رنگ مو و رنگ کردن مو، برخلاف باور عموم مردم کاری است که قدمتی بسیار طولانی دارد و مردم باستان رنگ های خود را با استفاده از روش های مختلف رنگ می کردند.

• حنا در مصر باستان

مصریان باستان بخاطر ابداعاتشان افسانه ای هستند؛ در بحث مو، این موضوع شامل استفاده از حنا برای تیره کردن موهای خاکستری و سفید بود.
راه حل دیگر برای موهای خاکستری مزاحم این بود که همه موهایتان را بتراشید و کلاه گیس استفاده کنید که عموما با حنا رنگ میشد. امروزه حنا معمولا برای تتوهای موقت استفاده میشود.

• استفاده از زالوی تخمیر شده در یونان باستان

یونانینان باستان متوجه شده بودند که موثرترین ترکیب دائمی برای رنگ کردن مو شامل تخمیر زالو در ظرف های سربی بود.

 • سولفوریک اسید در اروپای دوره رنسانس

  در کتابی با نام لذت برای خانم ها که در سال 1602 که توسط سر هیو پلات در دوره رنسانس منتشر شد، پیشنهاد شد که خانم ها برای تغییر و روشن کردن رنگ موهایشان از ماده ای به نام اویل ویتریول استفاده کنند. همچنین در کتاب ذکر شده بود که این ماده باید از تماس با پوست دور نگه داشته شود که به دلیل وجود سولفوریک اسید در این ترکیب است.

 • تکه های طلا در اقشار ثروتمند در روم باستان

  گفته می شود امپراطور کومودوس با تکه های واقعی طلا برای پوشش موهای سفید به موهای خود پودر میزد.سنگ آتشفشانی در قبایل ماسایی
  جنگجویان ماسایی موهای خود را قرمز رنگ میکردند تا ترسناک به نظر بیایند. ترکیب رنگ آنها از رنگ دانه های طبیعی موجود در سنگ های آتشفشانی و چربی حیوانات به دست میامد. ماسایی ها هنوز در کنیا وجود دارند و همچنان از این فرمول استفاده میشود.
 • ادرار اسب در قرون وسطی

  زنانی که در این دوران از تاریخ میخواستند موهای خود را روشن کنند، گاهی از فرمول هایی استفاده میکردند که ماده اصلی تشکیل دهنده آن ادرار اسب بود.
 • زعفران و گوگرد در دوره ملکه الیزابت

  در دوران قرون تاریک، موی قرمز گویا نشانی از جادوگری بود. اما وقتی که ملکه الیزابت اول به قدرت رسید، موی قرمز او مدروز شد. برخی از خانم های ثروتمند سعی کردند با مخلوط زعفران و گوگرد به رنگ موی ملکه برسند، که به هیچ وجه خوشبو نبود.

  چربی بز در دوران وایکینگ ها

  در عصر وایکینگ ها، مردها بودند که بیشتر احتمال داشت که موهای خود را رنگ کنند. آثار به جامانده از جنگجویان وایکینگ نشان میدهند که آنها از نوعی صابون کاملا ابتدایی به نام لای برای روشن کردن و قرمز کردن ریش هایشان استفاده میکردند. لای از چربی بز و خاکستر به دست میامد
  در قرون اول میلادی کلیسای مسیحی رنگ مو را ممنوع اعلام کرد. بسیاری از مسیحیان در احترام به سنت پیتر، ریش و موی سر خود را تراشیده بودند اما با ادامه قرن ها میل به دستکاری ظاهر ادامه داشت.

در سال 1661، در کتاب هجده کتاب رازهای هنر و طبیعت روش های مختلف از رنگ کردن مو به رنگ های مشکی، طلایی، سبز، قرمز، زرد و سفید توضیح داده شده است.
در دهه 1800، شیمیدان انگلیسی ویلیام هنری پرکینز تصادفا کشفی کرد که برای همیشه فرآیند رنگ کردن مو را تغییر داد. پرکینز در تلاش برای پبدا کردن درمانی برای بیماری مالاریا، اولین رنگ موی مصنوعی را ایجاد کرد. این رنگ ارغوانی بود و نام مناسب ماوین را داشت. بلافاصله استاد شیمی او، آگوست هافمن، یک فرمول تغییر رنگ از ماوین به نام پارافنیلن دی آمین به دست آورد که امروزه پایه و اساس رنگ های مو است.

یوجین شوئلر، بنیان گذار برند آرایشی لورئال، به عنوان مبدع اولین رنگ موی مصنوعی در سال 1907 شناخته میشود.

در سال 1947 شرکت آرایشی بهداشتی آلمانی شوارتزکوف اولین محصول رنگ کردن موی خانگی را روانه بازار کرد.
از آغاز سال 1969، دیگر از توابع آمریکا خواسته نشد که رنگ موی خود را ئر گذرنامه ارائه کنند زیرا تا آن زمان رنگ کردن مو بسیار رایج شده بود و این سوال و جواب بیشتر گیج کننده بود.

براساس آمار، 75 درصد از زنان آمریکایی از رنگ مو استفاده میکنند؛ در حالی که در سال 1950، تنها 7 درصد زنان موهای خود را رنگ میکردند آن هم برای پوشاندن موهای سفید خود. در دهه های پیش، عامه مردم از رنگ مو استفاده نمیکردند و زنان با موهای رنگ شده اسباب تمسخر دیگران بودند. این روزها مردان نیز به تبعیت از زنان برای پوشاندن موهای سفید خود از رنگ مو استفاده میکنند.
امروزه مو رنگ کردن یک صنعت چندهزار میلیون دلاریست که دربرگیرنده استفاده از رنگ های گیاهی و مصنوعی است.

و اما نیمه تاریک…….


تاریخچه رنگ مو فقط شامل پیشرفت در مسیر زیبایی نیست بلکه بخش تاریک هم دارد
برای مثال در روم باستان قانونی وجود داشت که کارگران جنسی (روسپی ها) را ملزم میکرد تا موهای بلوند داشته باشند؛ بسیاری از آنها یا خود بلوند بودند یا کلاه گیس استفاده میکردند ولی برخی با استفاده از خاکستر و آجیل و فضولات و ادرار کبوتر موهای خود را رنگ میکردند.
در زمان ملکه الیزابت اول نیز علاوه بر موهای خاص ملکه که قرمز رنگ بود بلوند نیز مدروز بود. زنان آن دوره که طرفدار موی بلوند بودند باید مخلوط گران قیمت دانه زیره، زعفران، روغن و کرفس استفاده میکردند و از ادرار اسب (همانطور که قبلا ذکر شد) بعنوان دکلره استفاده میکردند.
در دوره رنسانس هم معمول ترین خطری که زنان را در رنگ کردن مو تهدید میکرد سوختگی با سولفوریک اسید بود.

در پایان قرن هفدهم، کلاه گیس ها به استفاده از این مواد شیمیایی خطرناک پایان داد و بازی خانم ها با رنگ و کلاه گیس شروع شد. ماری آنتوانت، ملکه فرانسه بزرگترین طرفدار این کلاه گیس ها بود؛ با انقلاب فرانسه این مد به کلی ازبین رفت و موی کوتاه به مدروز تبدیل شد البته این به آن معنا نبود که خانم ها موهای کوتاهشان را رنگ نکنند.
احتمالا این فکر به نظرتان برسد که با ورود رنگ های مصنوعی دوران تاریک رنگ مو تمام شده است ولی اینطور نیست…

تا حالا شده است که به این فکر کنید که اصطلاح بلوند پلاتینی از کجا آمده است؟

این صنعت را باید مدیون جین هارلو و هاوارد هیوز باشیم؛ در سال 1931، هیوز فیلمی به این نام منتشر کرد که الهام گرفته از رنگ موی بازیگر زن اصلی فیلم یعنی جین هارلو بود.
خیلی زود این رنگ مو به مدروز تبدیل شد. جین هارلو هیچگاه تایید نکرد که موهایش را رنگ کرده است اما هیچکس بطور طبیعی دارای همچین مویی نیست.
طبق گفته آرایشگر هارلو، او هفته ای یک بار موهایش را با ترکیبی شامل آب اکسیژینه، آمونیاک و نوعی سفیدکننده خانگی به نام کلوروکس رنگ میکرد. ترکیبی به غایت کشنده و خطرناک……

بعد از از مد افتادن رنگ موی بلوند پلاتینی، جین هارلو به جای رنگ کردن موهایش به کلاه گیس روی آورد اما تاثیرات آن ترکیب کشنده در نهایت سرطان کلیه را برای هارلوی بیست و شش ساله در پی داشت که منجر به مرگ او شد.
می توان گفت که جین هارلو قربانی مارکتینگ شد.
خوشبختانه از دهه پنجاه میلادی استفاده از مواد خطرناک در رنگ کردن موی سر متوقف شد.
در دهه های بعد رنگ مو از رنگ های خیلی روشن به سمت هایلایت های نسبتا طبیعی تر پیش رفت و تا اوایل دهه 2000 همینطور بود
در می 2014 درحالی که همه به دنبال رنگ موهای طبیعی تر بودند، رنگ های فانتزی ای مثل آبی تبدیل به به روزترین رنگ مو شدند.

نتیجه:

امروزه تقریبا میتوانیم موهایمان را به هر رنگی دربیاوریم از بلوند و رنگ موی اسکاتلندی تا بنفش و ارغوانی؛ رنگین کمانی از رنگ ها در اختیار مصرف کنندگان قرار دارد. در صورتی که بخواهیم همین راه را ادامه بدهیم قبل از هر چیز نیاز داریم که یک ماسک موی مراقبت کننده برای خودمان دست و پا کنیم.

منابع:
1. 9 Surprising And Strange Hair Dye Methods From History by Kate Taylor / littlethings.com
2. The Horrifying History of Hair Dye / Fyeahhistory.com
3. A History of Hair Coloring / uk.lush.com
4. The Extraordinary History of Hair Color / Byrdie.com
5. History of Hair Coloring reviewed / personalcaremagazine.com
6. All About Coloring Hair / rush.co.uk

برای شرکت در ورکشاپ های آموزشی آکادمی سایانورا و شناخت محصولات جدید موراها
و نیز کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در خرید با شماره های 09121498273 استاد رفیعی و 09192455214 تماس حاصل فرمائید!

Add Your Comment

تماس مستقیم