به طور کلی مو از دو قسمت عمده یعنی ساقه مو و ریشه مو تشکیل شده که ساقه مو شامل قسمتی از مو است که خارج از پوست بوده و قسمتی که حدفاصل سطح پوست تا قسمت بالایی غده چربی یا سباسه است. قسمتی که از محل غده چربی به کانال مویی(فولیکول) وصل می شود ریشه مو نامیده می شود. پایین ترین قسمت مو به نام پاپی شناخته می شود و انتهای پاپی ناحیه انگشتی نامیده می شود که از آنجا شبکه خونی و عصبی وارد می شود.

اگر از هر مو مقطعی عرضی تهیه کنیم، در آن سه قسمت متمایز تشخیص داده می شود. خارجی ترین لایه از یک ردیف سلول فلس مانند به نام کوتیکول تشکیل شده که میزان پیگمان آن اندک است. دومین لایه که بیشترین قسمت مو را تشکیل می دهد، کورتکس نام دارد که پر از دانه های ملانین است. در وسط مو آخرین قسمت مو که  مغز مو(مدولا) نامیده می شود قرار دارد

رنگ مو به خاطر وجود انواع پیگمان ها و رنگدانه ها است. رنگدانه اصلی مو را ملانین تشکیل می دهد. اما به واسطه آنزیمی به نام تیروزیناز فعال شده و به شکل رنگی (معمولا مشکی) در می آید . در افرادی که موی روشن دارند، رنگدانه اصلی مو فنوملانین است که گرانول های آن به رنگ قرمز، قهوه ای یا زرد است..

جنس مو از پروتئینی نامحلول به نام کراتین است که حد واسط کراتین سخت ناخن ها و کراتین نرم موجود در پوست است. به غیر از پروتئین، در مو مواد مختلفی از جمله اسیداوریک و برخی مواد آلی دیگر و همچنین مواد معدنی یافت می شود. نوع و مقدار مواد معدنی مو بر حسب رنگ آن تغییر می کند. به طور مثال در موی مشکی مقدار آهن بیشتر از سایر عناصر است. در حالی که در موی قرمز مقدار مس بیشتر است. مو یک دهم تا چهار دهم میلی متر رشد می کند. رشد مو در فصل های گرم بیشتر از فصل های سرد است

در سر هر فرد بالغ به طور متوسط بین یکصد تا یکصد و پنجاه هزار عدد مو وجود دارد (در سر افراد سیاه مو حدود یک صدهزار و در افراد بلوند حدود ۱۵۰-۱۴۰ هزار عدد مو وجود دارد). قطر موی سر انسان به طور متوسط بین ۵۰ تا ۸۰ میکرون است که بر حسب نژاد متغیر است.

عمر مو بر حسب ناحیه رشد متفاوت است. عمر موی سر و ریش دو تا شش سال است و عمر مژه ها بیش از چند ماه نیست. بعد از مرگ انسان معمولاً بین ۸۵ تا ۹۰ روز وقت لازم است تا مو بریزد.

.

دلایل ایجاد وزمو، موخوره، کدر شدن و خورد شدن مو  چیست؟

وزمو و موخوره اغلب در موهاى خشک و شکننده و به دلیل شستشوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، فرهاى دائمى، شانه کردن ناملایم و استفاده ی زیاد از برس و سشوار ایجاد می شود. تمامی این موارد لایه محافظ مو یا کوتیکول را ضعیف کرده و از بین می برد و در نتیجه به شکستن مو، وز مو و موخوره می انجامد، به این ترتیب موها ظاهری کدر و بی جان خواهند داشت. و یکی دیگر از عوامل اصلی این مشکلات بالارفتن پ هاش ونیترات آب مصرفی که سبب دهیدراته شدن پوست و مو شده است .

راه درمان و پیشگیری وزمو، موخوره، و کدرشدن و خورد شدن مو چیست ؟

برای پیشگیری و درمان این مشکلات مو بهترین و موثرترین راه، استفاده از مولتی ماسک که قوی ترین و کارآمدترین محصول شناخته شده در دنیا بوده می باشد . مولتی ماسک موراها در وهله اول درصد پ هاش آب مصرفی  را تنظیم مینماید در وهله دوم رطوبت از دسته مو را جبران کرده و رطوبت لازم را تامین مینماید و در وهله سوم  مواد غذایی مورد نیاز مو را بصورت کامل به کورتکس مو تزریق مینماید . این فرآیند به سرعت درمان مو را آغاز مینماید که بعد از گذشت یک روز تغییرات بزرگی در موی آسیب دیده خود شاهد خواهید بود و بعد از گذشت دو هفته با موهایی کاملا متفاوت روبرو خواهید شد و تجربه موهای سالم و ابریشمی که فوق العاده خاص و متفاوت بوده را خواهید داشت . اسپری بیست کاره موراها مکمل مولتی ماسک بوده و فرآیند درمان را سرعت بخشیده و پیشگیری کننده عالی جهت ایجاد موخوره بود و با ایجاد لایه محافظ از دهیدراته شدن مو در حین براشینگ جلوگیری کامل مینماید و جهت درمان موخوره پلاتو ۱ فوق العاده کارآمد عمل مینماید به این طریق که پیوند یونی عرضی بین کراتین های مو را تثبیت مینماید و درصد بالایی از موخوره ها را درمان مینماید. توجه داشته باشید موخوره ها شامل ۱۶ مدل میباشند که ۵  مدل آنها هیچگونه راه درمان ندارند و تنها راه کوتاه کردن مو می باشد ولی ما بقی به کمک مولتی ماسک موراها اسپری بیست کاره موراها و پلاتو ۱ و ۲ قابل درمان قطعی هستند .

علامت خطر
:

متأسفانه ترمیم موی آسیب دیده توسط ۵ نوع از  موخوره امکان پذیر نیست  و تنها راه خلاص شدن از شرش، کوتاه کردن قسمت موخوره شده است، پس از آن باید از ایجاد دوباره موخوره پیشگیری کنید با مولتی ماسک و اسپری بیست کاره.


راهنمای قدم به قدم برای بازسازی موی آسیب دیده:

 •  موهایتان را هر دوماه یک بار اندکی کوتاه کنید.
 • تعداد شست و شوی مو در هفته را کاهش دهید.
 • از شامپو هاى اسیدى و قلیایى استفاده نکنید.
 • برای شستن موها از آب داغ استفاده نکنید.
 •  از مولتی ماسک  و اسپری بیست کاره استفاده نمایید.
 •  زمانی که مو هنوز خیس هست سعی نکنید که به زور برس و شانه گره ها رو از هم باز کنید چون باعث کشیدگی بیش از حد موها و ضعیف شدن بافت موها  می شود.
 • بعد از شستن موها بلافاصله سشوار نکشید، صبر کنید تا موها با دمای محیط و آرام آرام خشک شوند ، سپس سشوار بکشید.
 • از اتوی مو و سشوار با دمای بالا کم تر استفاده کنید و اگر عادت به براشینگ و اتو کردن موها دارید جهت پیشگیری از دهیدراته شدن مو جهت براشینگ از اسپری بیست کاره و اتو کشی از پلاتو ۲ استفاده نمایید تا موهایتان را بدون کوچکترین آسیبی به فرم دلخواهتان آرایش کنید.
 • استفاده از برس هاى پلاستیکی و فلزى را کنار بگذارید.
 • برای سد کردن راه اشعه ی یو وی (UV) آفتاب که منجر به شکنندگی و موخوره ی موها می شود، موهایتان را بپوشانید و از شنا در آب‌های استخر که آب آن حاوی کلر زیادی است بپرهیزید.
 • موهایتان را با حوله نرم به آرامی خشک کنید، هم چنین تنها از روبالشی های ساتن استفاده کنید. سایش ناشی از روبالشی یا حوله ممکن است منجر به شکنندگی موهایتان شود.
 • موهایتان را پس از هر بار شست و شو عمیقاً آب رسانی کنید، برای این کار پس از شست و شوی موها با شامپوی مناسب مانند شامپو ماهی یا شامپو جلبک با  مولتی ماسک موراها آبرسانی و تغذیه کامل نمایید.
 • پس از خشک کردن موها با حوله، از اسپری بیست کاره و پلاتو ۱ و ۲  استفاده نمایید تا فولیکول موها به مرور احیا و بازسازی شود، تأثیر این کار را در طول دوهفته به وضوح خواهید دید.
 • پیش از هر بار سشوار کشیدن استفاده از اسپری بیست کاره موراها را فراموش نکنید، اسپری بیست کاره موراها ، به خوبی روی کل ساقه مو پخش می شوند و لایه محافظی بر روی کوتیکول مو ایجاد می کنند که موها را در برابر حرارت سشوار محافظت می نماید.
 • اگر شوره ی سر درمان شود، ترمیم موخوره ها را هم به دنبال خواهد داشت. در اغلب موارد موخوره ناشی از خشکی پوست سر است که منجر به شوره و هم چنین وز مو و موخوره می شود که با استفاده از پلاتو ۱ درمان پذیر می باشد.
 • اگر موهای دکلره یا رنگ شده دارید، ترمیم و بازسازی، مراقبت و آبرسانی موها را با دقت بیشتر انجام دهید.موهای نازک و کم پشت نشانه رژیم غذایی نامناسب است.


موهای نازک و کم پشت نشانه رژیم غذایی نامناسب است

یکی از مهمترین دلایل نازکی ساقه مو، عوامل ارثی و ژنتیکی است، اما اگر موهایتان به تازگی نازک و کم پشت شده است لازم است  به رژیم غذایی خود توجه کنید. کمبود آهن، ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی و علی الخصوص رژیم های طولانی و سخت می تواند باعث نازک شدن تار مو و هم چنین ریزش مو شود.


راهنمای بازسازی موهای نازک و کم حجم

 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از رژیم غنی از آهن، اسیدفولیک، انواع ویتامین ها و املاح معدنی استفاده نمایید.
 • موهایتان را تقویت کنید و از شامپوها،مولتی ماسک،اسپری بیست کاره، پلاتو ۱و۲ استفاده نمایید تا کوتیکول مو تقویت شده و تار موها از آسیب بیشتر حفظ شود.
 • در هنگام سشوار کشیدن، با استفاده از اسپری بیست کاره زیبایی موهایتان را افزایش دهید.